Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ Serum KG-35 Borosilicate Glass Aluminum Seal without Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Neutraglas™
| Closure Size | 20A |
|---|---|
| Product Type | Serum Bottle |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Material | Aluminum |
Corning™ PYREX™ Low-Form Glass Weighing Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cylindrical, low-form glass bottle with hollow glass pennyhead stopper.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square Narrow-Mouth PPCO Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily measure and dispense using these translucent, square, narrow-mouth PPCO bottles, featuring mouths wider than conventional narrow-mouth bottles.
| Shape | Square |
|---|---|
| Description | Narrow-Mouth Square Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Leakproof polypropylene screw closures |
| Product Type | Square Narrow Mouth Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | USP Class VI; FDA - 21 CFR |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Graduations | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Dropper Bottles with Control Dispensing Tip
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Repeatedly dispense reagents accurately using these dropper bottles, an excellent alternative to pipetting devices.
| Drop Size | 40 μL |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 15-415 mm |
| Product Type | Dropping Bottle |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 25 |
| Material | LDPE |
| No. per Pack | 25 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Right-to-Understand Safety Wash Bottles featuring Globally Harmonized System (GHS) labeling
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prevent chemical accidents in the lab with these Wash Bottles. Bottles are labeled following the Globally Harmonized System (GHS).
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Closure Size | 28 mm |
| Product Type | Safety Wash Bottle |
| Capacity (English) | 16 oz. |
| Capacity | 16 oz., 500 mL |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth HDPE Packaging Bottles with Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Minimize biological and particulate contamination with sterile packaging bottles produced in a controlled environment and featuring chemical resistance.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Narrow-Mouth Packaging Bottles |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Pre-sterilized | Yes |
| Product Type | Packer Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Certifications/Compliance | Certified: Sterile (SAL 10-6), RNAse, DNAse, hDNA and pyrogen free. Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth HDPE Packaging Bottles without Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these packaging bottles without closures, made of natural translucent HDPE and featuring a narrow mouth.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Narrow-Mouth Packaging Bottles without Closures |
| Mouth | Narrow |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Diagnostic Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Type | Screw Closure (Order Separately) |
Corning™ PYREX™ Low-Actinic Media/Solution Bottles
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for storing and transporting light-sensitive materials
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Neck | 29 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.14 in. |
| Closure Material | Polypropylene |
Corning™ PYREX™ Round Wide-Mouth Media Storage Bottles with GLS80 Screw Cap
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Designed for heavy-duty storage as well as mixing and sampling
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Closure Size | GL S80 |
| No. per Case | 10/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Closure Type | Plug Seal |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ PYREX™ Slim Line Round Media Storage Bottles
Provide easier handling and more efficient storage of media, biologicals, and other aqueous solutions
| Includes | GL45 screw cap |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Mouth | Wide |
| No. per Case | 4/Cs. |
| Material | Glass |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 4/Pk. |
| Closure Type | Plug Seal |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile media bottles, ideal for prolonged storage of pH sensitive liquids.
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), nonpyrogenic and noncytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Prolonged Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PET Media Bottles with Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide excellent gas barrier properties for storage and shipping of liquid media, buffers and sera with these square bottles.
| Shape | Square |
|---|---|
| Closure Size | 38-430 mm |
| Product Type | Media Bottle |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 28 mm |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Platinum Certified Clean™ Biotainer™ Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Biotainer™ Bottles ideal for prolonged storage of pH sensitive materials
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, Non-cytotoxic, USP <661>, Non-pyrogenic, FDA 21CFR 177.1315 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 70°C |
| Sterility | Sterile |